Willem Frederik Marie Doorman.

Utrecht, 23 april 1889

Javazee, 28 februari 1942

Bron: Verguisd en geprezen

Schout-bij-nacht Doorman kwam in 1906 als adelborst bij de Koninklijke marine. In 1915, twee jaar voor het ontstaan van de Marineluchtvaartdienst, behaalde hij reeds zijn Militair vliegbrevet. Als een van de oudste MLD-vliegers was hij de eerste commandant van het Marinevliegkamp "De Mok" op Texel en later van het Marinevliegkamp "De Kooy". Na enkele functies bij de vloot was hij van 1938-1940 commandant van de MLD in Nederlands IndiŽ. Na zijn benoeming tot schout-bij-nacht in 1940 werd hij eskader-commandant. In 1942 werd hij commandant van de "Combined Striking Force", bestaande uit Britse, Australische, Amarikaanse en nederlandse (ABDA) oorlogsschepen.

Op 28 februari sneuvelt hij aan boord van de kruiser Hr. Ms. De Ruyter in de slag om de Javazee. Voor zijn heldhaftig optreden werd hij bij Koninklijk besluit van 5 juni 1942 nr.9 benoemd tot Ridder der derde klasse der militaire Willemsorde. Inmiddels zijn twee "carriers" bij de Koninklijke marine naar hem vernoemd. Op 20 april 1988 doopte Hare Majesteit Koningin Beatrix bij de Koninklijke Maatschappij "De Schelde" in Vlissingen het eerste "Multi-purpose" fregat "Karel Doorman". Hiermee is "Karel Doorman" niet alleen de naamgever van een nieuwe klasse van acht schepen, maar wordt daarmee ook de naam Hr.Ms. Karel Doorman bij de Koninklijke marine voortgezet.

Het wapenschild van Hr. Ms. Karel Doorman droeg tot nog toe de titel "Ik val aan volgt mij". Deze woorden heeft schout-bij-nacht Doorman echter nooit uitgesproken. Hij voerde immers bevel over een internationale eenheid en zou dus nooit een bevel in het Nederlands hebben gegeven. Hij heeft gezegd: "All ships follow me". Het nieuwe wapenschild van de Karel Doorman kreeg dan ook als titel "Follow me"

Biografie

4 september 1906

adelborst der derde klasse

1 september 1908

adelborst der tweede klasse

24 augustus 1910

adelborst der eerste klasse

24 augustus 1912

luitenant ter zee der tweede klasse

1 november 1920

luitenant ter zee der eerste klasse

1 februari 1933

kapitein-luitenant ter zee

6 september 1937

kapitein ter zee

16 mei 1940

schout-bij-nacht

Bron: De Dikke Boot